Luminance vs RGB histogram

Mitmesugused muud fototeemalised arutelud
Kasutaja avatar

Teema autor
Marmes
Administraator
Administraator
Postitusi: 206
Liitunud: 15. Märts 2017, 17:37
Asukoht: Vahi
GPS: Garmin DriveSmart 76 LMT-D | fenix 5X
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Luminance vs RGB histogram

#1

Postitus Postitas Marmes »

Parematel kaameratel on võimalus valida kahte tüüpi histogrami vahel - Luminance ja RGB.

- Luminance histogram näitab üldist heledate ja tumedate toonide jaotuvust kaadril.
- RGB histogram aga seevastu näitab iga kanali (Punane, Roheline, Sinine) heledate ja tumedate toonide jaotuvust kaadril.

Kumba siis oleks kasulikum kasutada?

Juhul, kui su kaamera omab ka RGB histogrami näitamise võimalust, siis kasuta kindlasti seda. See on hindamatu tööriist säri määramisel. Luminance histogram, isegi kui see on ideaalselt paigas, võib ikkagi viia teatud toonide ülepõlemiseni ja kehvade värvideni. Seda eriti siis, kui oled JPG formaati pildistaja. RAW failide juures saab teatud asju parandada, aga mitte kõike.

Histogram on kaart, mis kuvab kogu kaadri pikselite intensiivsust mustast (vasakul servas) valgeni (paremal servas) ning kõike toone, mis nende vahele jäävad. Mida kõrgem on histogram, seda rohkem pikseleid on selles kohas esindatud.

Alljärgneval pildil on näha, et punansel kanalil on ülepõlemine ehk valged pikslid on piirist väljas (puutuvad histogrami seina). Põlenud osa aga tähendab värviinfo kadumist. Kaamera displayl fotot vaadates on see aga tihtipeale märkamatu, seepärast ongi oluline jälgida histogrami, mis kuvab täpselt kogu infot. Antud näite puhul Luminance histogram näitab, et probleemi pole. Histogram on nii musta kui ka valge poole pealt korras, üle- ja alapõlenud osasid pole. Kui aga vaadata nüüd RGB histogrammi, siis ilmneb, et siiski pole asi nii hea kui vaja. Punane kanal on ülepõlenud ja seega punased toonid fotol pole täies mahus enam taastatavad, isegi RAW faili puhul. JPG puhul üldse mitte. Ideaalset histogrami pole olemas. Jälgida tuleks alati, et histogram ei puutuks kummagi serva vastu, vaid oleks ilus ja sujuv.

ülepõlenud.png

Kui muuta säriaega nüüd veidi lühemaks ja jälgida taas RGB histogrammi, siis võib näha et ka punanse kanali ülepõlenud osa tõmbub tagasi normide piiresse ning kogu selle kanali värviinfo taas olemas. Kui pildistada nt punaseid roose, siis on RGB histogram eriti oluline. Luminance histogram näitaks meile, et kõik ok, ülepõlenud osasid ei ole, aga siiski, punane toon on kindlasti ülepõlenud.

norm.png

Seega, kui oled seni harjunud kasutama Luminance histogrammi, siis harju ümber ja hakka kasutama RGB histogrammi. Säästab sind probleemidest.

Sul ei ole õigusi, et siin postituses manuseid näha.